Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Wybieramy paroizolację cz. I

Blog:  andrzej1
Data dodania: 2014-10-26
wyślij wiadomość

Wbrew pozorom, wybór paroizolacji, to bardzo ważna decyzja, ponieważ wełna mineralna, powszechnie używana do ocieplania poddaszy, oprócz wielu zalet (izolacyjność cieplna, akustyczna i przeciwpożarowa) ma bardzo istotną wadę – naciąga wilgoć jak gąbka, w wyniku czego traci właściwości termoizolacyjne.

Przed tymi niekorzystnymi zjawiskami warstwę wełny zabezpiecza zgrany duet: folia lub membrana wstępnego krycia i paroizolacja.
Celowo użyłem sformułowania duet, ponieważ należy je odpowiednio dobierać uwzględniając ich paroprzepuszczalność, wg zasady im bliżej właściwego krycia, to większa paroprzepuszczalność. Do membrany dachowej wysokoparoprzepuszczalnej  stosuje się aktywną paroizolację tzw.  regulator pary o współczynniku Sd wynoszącym od około 1 do 15 m. Do foli wstępnego krycia niskoparoprzepuszczalnej stosuje się opóźniacze pary, czyli folie PE o gr. 0,15-0,2 mm o współczynniku Sd wynoszącym od 20 do 80 m. W paraizolacji ciepłych dachów płaskich stosuje się także bariery dla pary (z metalem lub bitumem) o współczynniku Sd od 100 do 1000m.
(Na marginesie -  membrany wysokoparoprzepuszczalne są obecnie stosowane najczęściej.)

Współczynnik Sd
Współczynnik Sd to grubość warstwy powietrza, która przepuściłaby tyle samo pary wodnej co dana paroizolacja.

Efekt torby foliowej
Zatem te z wyższym współczynnikiem nie przepuszczają, a jeśli przepuszczają, to stosunkowo niewielkie ilości pary wodnej i jeżeli użyjemy je do wewnętrznej paroizolacji dachów skośnych, to na poddaszu z mniej wydajną grawitacyjną wentylacją powstanie efekt torby foliowej (skraplająca się nad płytami g-k para wodna spowoduje stopniowo ich zażółcenie, a w końcowym efekcie zagrzybienie, nie wspominając już o fatalnym mikroklimacie pomieszczenia).
Dlatego polecam membrany wstępnego krycia wysokoparoprzepuszczalne oraz aktywną paroizolację, ponieważ zrównoważą one bilans przepływu pary wodnej przez dach, a także zapewnią odprowadzanie wilgoci kondensującej się w punkcie rosy.

Inteligentna paroizolacja
Dyfuzja pary wodnej, czyli jej przemieszczanie następuje od ciepłego powietrza do zimnego: w zimie z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz, a w lecie odwrotnie, dlatego wysokiej jakości aktywne paroizolacje dostosowują się do tego zjawiska ograniczając w zimie przemieszczanie się pary z wnętrza pomieszczeń, a w lecie zapewniając dodatkową wentylację dachu.

Rozwiązania systemowe
Warunkiem wykonania dobrej paroizolacji jest jej szczelność, dlatego zdecydowanie będziemy polecać te paroizolacje, które mają kompletny system monterski, a więc oprócz folii, klej do podklejania, taśmę klejącą, ewentualnie dodatkowe produkty oraz dobrze przygotowane instrukcje stosowania.

Z założenia nie oceniamy paroprzepuszczalności paroizolacji w [g/m2/24 h],  ponieważ wynik tego wskaźnika zależy od temperatury i wilgotności powietrza w momencie badania i ta sama folia badana wg tej samej normy, ale w różnych warunkach będzie miała różne wartości wskaźnika. Dlatego nie nadaje się on do porównywania folii różnych producentów, ponieważ producenci często nie publikują warunków w jakich folię badano.

Kryteria wyboru paroizolacji:
            -  współczynnik Sd
            -  system i instrukcje stosowania
            -  cena
Oprócz produktów firmy Pro Clima, których jakość i system monterski znam doskonale, a które opiszę poniżej, w przyszłym tygodniu  zaprezentuję inne paroizolacje.

PRO CLIMA

Aktywna paroizolacja INTELLO i  INTELLO PLUS
blog budowlany - mojabudowa.pl
Uzupełnieniem folii intello i intello plus jest rozbudowany system produktów umożliwiający szczelne wykonanie paroizolacji: taśmy, kleje, taśmy do okien, drzwi i narożników, kołnierze uszczelniające oraz szczegółowe rozwiązania uszczelniające do kabli, rur i przewodów.
System Pro Clima w 2012 roku został zwycięzcą testu przeprowadzonego przez niemieckie niezależne czasopismo konsumenckie na najlepszy system paroizolacji.
blog budowlany - mojabudowa.pl
Analizując wyniki testu pamiętajmy, że w Niemczech im niższa ocena, tym lepsza.

Intello i intello plus, to włókniste, inteligentne paroizolacje dostosowujące się do zmiennych warunków wilgotnościowych i temperaturowych w lecie oraz w zimie.
blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak podaje producent wartość współczynnika Sd wynosi od 0,25 m w lecie do 10 m w zimie. W wyniku czego wełna mineralna nie naciąga wilgoci z wnętrza pomieszczeń w zimie, a gdy w lecie prądy dyfuzyjne się odwracają wełna jest dosuszana.  Dzięki temu procesy dyfuzyjne pary wodnej są kontrolowane (dach oddycha) i jednocześnie wełna jest zabezpieczona przed wchłanianiem wilgoci, tym samym zachowuje ona wysokie parametry termoizolacyjne.

Cena za 1 m2 tej paroizolacji obecnie jest zbliżona i wynosi około 14 zł - intello i 15 zł - intello plus w zależności od ilości m2 w rolce (intello plus to paroizolacja zbrojona). Niestety taśmy, klej i inne produkty systemowe do tanich też nie należą.

C.d. nastąpi

Artykuł:  Jak ocieplić poddasze w domu pasywnym i nie tylko

Blog:  andrzej1
Data dodania: 2014-10-11
wyślij wiadomość
Część II

6.
  Paroizolacja. 
Zabudowywałem wiele poddaszy, w których odbiór poprawności wykonania pracy był sprawdzany testem szczelności (Blower Door Test) - w Niemczech, w domach pasywnych to standard. Test polega na tym, że z budynku z uszczelnioną wentylacją, drzwiami i oknami wypompowuje się, lub wpompuje powietrze do uzyskania odpowiedniego ciśnienia. Niewielkie nieszczelności są od razu słyszalne. Najczęściej ruchom powietrza towarzyszą charakterystyczne dźwięki, lub powietrze wprawia w ruch źle sklejoną (podklejoną) folię. Dodam jeszcze, że test szczelności nie stanowi większego problemu dla wykonawców. Jeśli wcześniej ich praca była sprawdzana tym testem, to mają odpowiednie doświadczenie i bez trudu wykonają szczelne poddasze.
 blog budowlany - mojabudowa.pl
Na zdjęciu powyżej szczelna izolacja i sufit podwieszany w małym pomieszczeniu, poniżej poddasze przygotowane do przykręcania płyt gk.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wybór folii.
Na rynku jest już ich sporo. Ja najczęściej pracowałem na produktach pro clima – lidera na rynku niemieckim. Oprócz kilku rodzajów folii producent oferuje kleje i taśmy, a więc spójne rozwiązanie systemowe, dające gwarancję dobrego uszczelnienia poddasza. Wadą tych produktów jest stosunkowo wysoka cena. Zaletą - bardzo dobra jakość.
Folię paroizolacyjną kładziemy zaczynając od dołu do góry i mocujemy do kontrłat zszywkami, za pomocą takera.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Kolejne arkusze kładziemy na zakładkę od 10 do 15 cm i sklejamy taśmą. Każdą zszywkę, którą wbiliśmy w folię, mocując ją do kontrłat, zaklejamy taśmą. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Następnie folię wywijamy na wcześniej zagruntowany i suchy mur i dokładnie podklejamy klejem.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Aby zachować ciągłość izolacji podklejamy dokładnie wszystkie elementy: okna dachowe, kable, kanały wentylacyjne itp.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Ocieplanie poddasza i przyklejanie folii bardzo często wykonywane jest tuż po tynkowaniu. W tej sytuacji musi być zachowany duży odstęp czasu, żeby tynk zdążył wyschnąć. Zazwyczaj producenci kleju do podklejania folii paroizolacyjnej określają dopuszczalną wilgotność muru, Jeśli mur będzie mokry klej nie będzie się trzymał i nie uzyskamy szczelności paroizolacji.

blog budowlany - mojabudowa.pl

W trakcie jednej z prób szczelności ciśnienie powietrza odkleiło nam folię paroizolacyjną. Skuliśmy tynk i przykleiliśmy folię do muru, a następnie ponownie położyliśmy tynk. Dzięki temu szczelność budynku została zachowana.

7. Drewniany stelaż
Do kontrłat (lub do krokwii, jeśli położyliśmy jedną warstwę wełny - tak jest właśnie na zdjęciu poniżej) przykręcamy kolejne kontrłaty wkrętami w odstępach do 1 m. Wkręty dokładnie dokręcamy. Drewniane kontrłaty skuteczniej niż metalowe profile zaciskają okolice wkrętu i nie przepuszczają powietrza. Drewniana konstrukcja i dobrze wykonana paroizolacja skutecznie przechodzą testy szczelności i dlatego właśnie drewniane łaty powróciły do łask.
Następnie do kontrłat przykręcamy łaty w odstępach nie większych niż 50 cm. Do przykręcania używamy wkrętów poziomujących. Dzięki nim łatwo i szybko wyregulujemy poziom łat.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jeśli ktoś jest zwolennikiem profili metalowych, to na tym etapie drewniane łaty może zastąpić profilami. Do kontrłat  przykręcić  wieszaki bezpośrednie i do nich przymocować profile CD.
Niektórzy producenci zalecają przyklejanie folii paroizolacyjnej do profili za pomocą taśmy dwustronnej i do tego od razu przykręcane są płyty gk. W tej sytuacji folia dziurawiona jest co 16 cm. Wydaje się, że tuż obok wkrętu powietrze przedostanie się bez trudu, a folia paroizolacyjna będzie podziurawiona jak sito, bo dziur na całej powierzchni będzie bardzo dużo. Ciekawe, czy ten system był sprawdzany testem szczelności?

8.Sucha zabudowa.
Do muru, poniżej łat przyklejamy taśmę przekładkową, która oddziela ścianę od płyt gk zapobiegając przenoszeniu naprężeń i pęknięć. Poniżej zdjęcie z profilem przyściennym.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Do łat przekręcamy płyty gk. Po montażu płyt, szpachlujemy, szlifujemy, itd.

Niestety w polskojęzycznym Internecie na temat paroizolacji można przeczytać różne porady. Nie jest to cytat, ale chodziło o to, że w domach z wentylacją mechaniczną, w pomieszczeniach suchych nie ma potrzeby stosować folii paroizolacyjnej. Moje doświadczenie jest zupełnie odwrotne. W każdym domu pasywnym poddasze było szczelne z paroizolacją, a przecież to właśnie wszystkie domy pasywne mają wentylację mechaniczną.
andrzej1
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 85838
Komentarzy: 41
Obserwują: 20
On-line: 9
Wpisów: 7 Artykułów: 11 Galeria zdjęć: 58
o nas
W budownictwie pracuję już wiele lat. Przez prawie dwie dekady za granicą. Tam poznałem w praktyce budownictwo energooszczędne. Współpracowaliśmy z architektami i przystosowywaliśmy stare domy do standardów domów pasywnych. W 2011r. założyłem rodzinną firmę ...
o firmie
Specjalizujemy się w posadzkarstwie. Wykonujemy chudziaki i jastrychy anhydrytowe WOLPLAN na ogrzewanie podłogowe (przedstawiciel w woj. lubelskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim), posadzki dekoracyjne w domach jednorodzinnych biurach. Posadzki betonowe, ...
ARCHIWUM WPISÓW
2019 sierpień
2019 lipiec
2019 luty
2018 czerwiec
2017 październik
2017 sierpień
2016 czerwiec
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 lipiec
2014 czerwiec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń